מהי מערכת שמע היקפית?

לחלקנו הגדול יצא להיפגש עם חבר שביקש להשוויץ באביזר האחרון שקנה לבית – מערכת שמע היקפית. פעמים רבות הוא יספר לנו על הרכישה האחרונה שלו עם יותר משמץ של גאווה בקולו, תוך כדי שהוא מפרט את היתרונות והמעלות של כל חלקי המערכת בשפה שלא תמיד מוכרת לנו ומציין מונחים טכניים מעולם האודיו שמעולם לא נתקלנו בהם קודם. את סיפורו הוא יסיים בסוף בדרך כלל בציון המחיר ה"מעולה" ששילם על המערכת, ויגרום לנו לתהות על מה כל הרעש. עבור אלו שפטפוטיו של החבר הגאה עוררו בהם יותר משמץ של סקרנות, אם לא לומר תחושת קנאה על הרכישה המשמחת אותו כל כך, והיו רוצים להבין יותר לעומק את המונח מערכת שמע, ישנם כמה מונחים וכללים בסיסיים שכדאי להכיר.

מה מטרתה של מערכת שמע היקפית?

את מערכות השמע ההיקפיות (סראונד) ניתן לחלק לשתי קבוצות לפי הייעוד אותו הן ממלאות – מערכת קולנוע היקפית מכילה חמישה רמקולים או יותר, במקביל לשילוב רמקול סאב וופר, והיא מיועדת להעניק למשתמש חווית שמע ברמה גבוהה יותר מזו המתאפשרת עם המערכת ה"פשוטה" יותר, המורכבת לרוב משני רמקולים בלבד. תכנון מערכת קולנוע ביתית דורשת, בהגדרה, מערכת שמע בעלת פיזור סאונד היקפי, על מנת ליהנות מחווית הקולנוע במלואה. ישנה גם אפשרות לשדרג שני רמקולים למערכת שמע היקפית, על ידי הוספת הרמקולים החסרים (רצוי מאותו היצרן ורצוי רמקולים "יעודיים, כלומר קדמי, אחורי וכו'. הסכנה בהוספת רמקולים לא מתאימים היא בקבלת צליל שלא מתואם ביניהם בצורה מורגשת).

מערכות סטריאו איכותיות

על מה כדאי להקפיד ברכישת מערכת שמע היקפית?

אם הכוונה היא "לשדרג" מערכת סטריאו הכוללת שני רמקולים למערכת קולנוע ביתית היקפית מלאה, כדאי לבדוק שהם בעלי תכונת הגנה מפני השראה מגנטית של טוויזיות, ואם לא – למקם אותם בתור רמקולים אחוריים. נוסף על כך, יש לבחור עבור המערכת רמקול סאב וופר האחראי על תחום התדרים הנמוך שהמערכת משמיעה (טווח המחירים, כמו גם הגדלים והעיצובים שלהם רחב כמו אלו של הרמקולים), רמקול מרכזי (האחראי העיקרי על צלילי האפקטים בסרטים וגם על העברת השיחות המושמעות בהם, ולכן החשיבות ברמקול מרכזי איכותי הממוקם היטב בחלל החדר), ורמקולים אחוריים (המשלימים את תחושת ה"היקפיות" של המערכת).

האם רמקולים שקועים הכרחיים?

אחד הפרמטרים המשתנים ביותר כאשר בוחרים הרכבה של מערכת סראונד ביתית הוא המחיר. לפני שמחליטים אם רוצים רמקולים רצפתיים או רמקולים שקועים, מערכת הכוללת חמישה רמקולים או זוג בלבד, כדאי להגדיר מהו טווח המחירים אותו מעוניין הלקוח לשלם עבור המערכת כולה, כמו כן מהי איכות הסאונד החשובה לנו.

אם האיכות היא הפרמטר החשוב ביותר, יכול להיות שיש מקום להתגמש מעט במחיר. לעומת זאת, אם המחיר הוא הקובע, יש לתאם ציפיות בקשר לאיכות המוצרים שניתן לקבל בטווח הנתון. לא תמיד מערכת סטריאו הנבנית בהתאם לטווחי המחירים הגבוהים ביותר עבור כל מוצר של המערכת היא הפתרון האופטימלי לצרכן, היות ויש לקחת בחשבון שיקולים נוספים כגון מה מקור הצליל ומה גודל וצורת החדר.

רמקולים שקועים אינם הכרחיים לקיומה של מערכת סראונד ביתית שכן הם אלמנטים להפקת צליל בלבד. באותה מידה נוכל להתקין רמקולים סטליטים קטנים (רמקולים המורכבים אלמנט אחד בלבד) ונשיג את אותו האפקט. היתרון הבולט ביותר בהצבת רמקולים שקועים בקיר הוא היתרון האסטטי והמראה הנקי והמודרני.

מהם הגורמים המשפיעים על איכות הסאונד?

למרות הפיתוי להתמקד בגודל הדרייבר (אלמנט) של רמקולים המפורט על גבי אריזת המוצר ולהניח כי ככל שגודל האלמנט גדול יותר, כך איכות הצליל שיתקבל תהיה גבוהה יותר, חשוב לדעת כי ישנם מספר פרמטרים המשפיעים על איכות הצליל מעבר לגודל האלמנט. כמו למשל טווח התדרים אותם יודע להפיק הרמקול, איכות תיבת הרמקול ועוד. לכן, גודל הדרייבר הוא לאו דווקא המכריע בכל הנוגע לאיכות הסאונד.

כאשר בוחנים את סוגי הרמקולים השונים, יש לשים לב מהי כמות האלמנטים היוצרת את הצליל ברמקול. אם מדובר בשני אלמנטים, כלומר שני דרייברים, הרמקול נקרא "רמקול בעל שני פיצולי תדר", ואלמנט אחד הוא המפיק צלילים בעלי תדרים נמוכים יחסית (Mid-range), ואילו השני מפיק את התדרים הגבוהים יותר על ספקטרום התדרים הרחב. ככל שמספר האלמנטים ברמקולים עולה, טווח התדרים מתפצלים בין כמות רבה יותר של מקורות ולכן איכות הצליל המתקבל עולה. מספר האלמנטים יכול לנוע סביב שלושה, ארבעה, חמישה אלמנטים ויותר, כאשר ישנם רמקולים שמכילים אלמנט אחד בלבד. סביר להניח שמחיר הרמקול יעלה בהתאם לכמות האלמנטים כמו גם איכותן. אם מדובר ברמקול בעל פיצולים רבים אך במחיר שאינו גבוה, יתכן שמדובר בחברה מייצרת שאינה איכותית ובמקרה כזה הצליל שיתקבל לא יהיה במיטבו על אף מספר האלמנטים הגדול.

כיצד משפיעה תיבת התהודה על איכות הצליל?

למרות שלאיכות האלמנטים השפעה מירבית על איכות הסאונד, לתיבת התהודה של הרמקול השפעה רבה על איכות הצליל המופק לא פחות. תיבת תהודה, נקראת באנגלית "sound box" או "sounding box" או פשוט "soundbox". תיבת התהודה היא מבנה סגור, או סגור ברובו. במרבית המקרים, תיבות תהודה עשויות עץ כזה או אחר. תיבת תהודה קיימת במרבית כלי המיתרים האקוסטיים, כמו צ'לו, כינור, וויולה, גיטרה, קונטרה-בס וכו'. תפקידה העיקרי של התיבה הוא להגביר (להעצים) את המשרעת (עוצמה) של גלי הקול שמפיק כלי נגינה ספציפי. בנוסף, המבנה, הצורה והחומר ממנו עשויה תיבת התהודה משפעים על גוון הצליל "timbre", או "tone color" או "tone quality" של כלי הנגינה. מרבית הרמקולים שבשווקים כיום משתמשים בתיבת תהודה על מנת להגביר את משרעת (עוצמת) גלי הקול שהם מפיקים – בפרט בתדרים הנמוכים כך שלאיכות תיבת התהודה גורם משפיע על איכות הסאונד באופן כללי. לחץ על הקישור הבא למידע מעמיק בנושא: קול וגלי קול.

מאמרים מומלצים נוספים מעולם הקולנוע הביתי:

  1. רסיברים מול מערכות הגברה בחלקים: יישוב דילמת אודיופילים
  2. ממה מורכבת מערכת שמע ביתית?
  3. בלוג סטריאו סאונד
  4. טיפים לרכישת רמקולים לקולנוע ביתי
  5. ערוץ יוטיוב סטריאו סאונד
  6. מאמרים קולנוע ביתי

מקווים שעזרנו,

צוות סטריאו סאונד

052-9097651

מודעות פרסומת